Less waste dla początkujących: pierwsze kroki
Less waste dla początkujących: pierwsze kroki

Popularny w ostatnich latach trend less waste to nie tylko chwilowa moda. Coraz częściej mówi się o tym, że less waste to ratunek dla Matki Ziemi przed nieodwracalnymi konsekwencjami. Całkowita zmiana nawyków i ograniczenie produkcji odpadów z dnia na dzień to często marzenia ściętej głowy, jednak wprowadzając zmiany bardzo małymi krokami jesteś w stanie realnie przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Jakie są podstawowe zasady less waste i jak żyć bardziej eko?

 

Less waste: co to znaczy i jak żyć świadomie

Jak sama nazwa wskazuje, celem trendu less waste jest dążenie do zmniejszenia produkcji odpadów w gospodarstwie domowym. W swoim pełnym wymiarze, filozofia ta to nie lada wyzwanie, które osobom początkującym w tym temacie może spędzać sen z powiek. Od czego zacząć, żeby nie zwariować?

Świadomość to pierwszy krok do zmian. Na początek zadaj sobie następujące pytania: Ile worków ze śmieciami wyrzucasz tygodniowo? Co znajduje się w środku? Jaki jest proces produkcyjny wyrzucanych przez Ciebie produktów? Czy udałoby Ci się znaleźć nowe zastosowanie dla opakowań, które wyrzucasz? Czy zostaną one poddane recyclingowi? I co, jaki uzyskałeś wynik? Imponujący, prawda? I to nie w dobrym tego słowa znaczeniu.

Odpowiedzi na te pytania będą dobrym wstępem do tego, aby zastanowić się, jakie zmiany warto wprowadzić na co dzień, aby żyć chociaż trochę w zgodzie z tym, co promuje less waste.

 

Less waste: zasady dla nowicjuszy

Pomimo tego, że less waste obejmuje szereg zasad, które gwarantują bardziej zrównoważone życie i mniejszy konsumpcjonizm, w przeciwieństwie do swojej kuzynki zero waste, idea bierze pod uwagę nasze możliwości i obiera za narzędzie metodę małych kroków. Okazuje się, że niewielkie rzeczy, które robimy na co dzień powoli, ale systematycznie, przybliżają nas do celu, jakim jest większe dbanie o środowisko naturalne. Dlatego nie musisz z dnia na dzień stać się mistrzem less waste, bo nawet najmniejszy wysiłek to mała cegiełka do większego sukcesu.

Nadal zachodzisz w głowę jak zrobić pierwszy krok? Nic prostszego! Wystarczy zacząć od bardziej minimalistycznego podejścia do życia, próby zaprzestania używania przedmiotów jednorazowego użytku oraz kierowania się zdrowym rozsądkiem i prawdziwą potrzebą w swoich zakupach.

Staraj się odmawiać foliowych torebek w sklepie i plastikowych słomek w kawiarniach, przemyśl zakup kolejnej pary butów czy spodni, jeśli nie są Ci one niezbędne i nie kupuj nowego laptopa, jeżeli stary jeszcze jest na chodzie. Potrzebujesz nowych pojemników na przyprawy? Żaden problem! Użyj słoika po ogórkach kiszonych. Masz dziurę w ulubionej parze skarpetek? Daj im drugie życie cerując je. Zastanów się nad wprowadzeniem do łazienki kilku eco rozwiązań, na przykład naturalnych mydeł czy płynów piorących bez grama plastiku, a jeśli jesteś kosmetycznym freakiem, warto na chwilę zamienić się w domowego alchemika i stworzyć maseczkę nawilżającą czy peeling do ust z produktów spożywczych, które już masz w domu.

 

: less waste dla początkujących – kartka z napisem reduce, reuse, recycle, dookoła porozrzucane farby, pędzle i flamaster

 

Naprawiaj i szanuj to, co już masz

Dwie idee połączone bezpośrednio z nurtem less waste, które nie wymagają w zasadzie wprowadzania żadnych namacalnych modyfikacji w codziennej rutynie, a bardziej opierają się na zmianie sposobu myślenia, to naprawianie zepsutych przedmiotów oraz szanowanie jedzenia. Wielu z nas ma tendencję do pozbywania się starych mebli, popsutych urządzeń czy dziurawych ubrań i wyrzucania przeterminowanych produktów spożywczych do śmieci. Wystarczy, że znajdziesz w sobie trochę inwencji twórczej, a uszkodzony kubek zamieni się w doniczkę DIY, która stanie się domem dla rodziny sukulentów. Aby uniknąć niepotrzebnego wyrzucania niezjedzonych produktów, lepiej planuj zakupy przed wyprawą do sklepu, a z niedojedzonych resztek spróbuj wyczarować smaczne danie do pracy. 

Kilka podstawowych rozwiązań less waste, które wprowadzisz w życie od zaraz

  1. Wybierz ubrania, które zalegają w szafie. Wystarczy, że zrobisz im zdjęcia telefonem komórkowym i wystawisz na darmowych portalach, oferujących sprzedaż i wymianę garderoby.
  2. Przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów i trzymaj się jej, aby nie sięgać po produkty, które nie są Ci potrzebne. Weź ze sobą torbę wielorazowego użytku – na pewno masz taką w szufladzie.
  3. Wprowadź „projekt denko” do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Nie kupuj nowych kosmetyków dopóki nie zużyjesz tego, co masz obecnie w łazience.
  4. Zamień wszystkie faktury papierowe na e-faktury. Czasami wystarczy tylko jedno kliknięcie.

 

less waste dla początkujących – komórka wyświetlająca znak recyclingu, leżąca na siatce wielorazowego użytku

 

Czy jedna osoba robi różnicę?

TAK! Każdego dnia możemy podejmować decyzje, które będą miały pozytywny wpływ na naszą planetę. Czym dojeżdżasz do pracy? Jak robisz zakupy spożywcze? Co jesz? Jakie produkty kupujesz? Czy ulegasz trendowi szybkiej mody? Po dłuższym zastanowieniu dojdziesz do wniosku, że wszystko jest ze sobą powiązane.

Metodą małych kroków możesz znacznie zminimalizować swoje negatywne oddziaływanie na środowisko i to bez dużego nakładu energii. Dążenie do osiągnięcia wyższego poziomu wtajemniczenia w trendzie less waste w efekcie prowadzi do poprawy jakości Twojego życia. Dodatkowymi zaletami wdrożenia zasad less waste będą bardziej przemyślana dieta, poprawa samopoczucia, oszczędność pieniędzy oraz redukcja odpadów. Głowa do góry! Less waste to nie fizyka kwantowa – po prostu zrób pierwszy krok!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl